Komunikacja dzienna we Wrocławiu -
luźna koncepcja reorganizacji

Tytułem wstępu.

System jest mocno przesiadkowy oraz z pewnością wymaga inwestycji w infrastrukturę (łatwiejsze przesiadki, przystanki podwójne, sygnalizacje świetlne o większej przepustowości dla tramwajów). Na niektórych trasach dodano kursów i zrobiono to celowo (przesiadki z autobusów dowozowych, np. na Broniewskiego na wzór projektu linii nocnych). Do systemu należy dodać połączenia autobusowe, zakwalifikowane do kategorii ”linii zastepujących tramwaj”, a więc takich, które będzie należało traktować - głównie jeśli chodzi o częstotliwości kursowania - na równi z liniami tramwajowymi. Jednocześnie linie te powinny zapewnić bezpośrednie połączenie do centrum (co wcale nie oznacza bezpośredniego połączenia dowsząd!) największym ”sypialniom” miasta. Niestety za autobusową część koncepcji nie mogę się coś zabrać.

Trasy.

0P - obecna trasa
0L - obecna trasa
1 - KRZYKI - ul. Powstańców Śl. - Arkady - Podwale - Nowy Świat - ul. Pomorska - pl. Staszica - ul. Reymonta - BAŁTYCKA x ŻMIGRODZKA - ul. Trzebnicka - DWORZEC NADODRZE
2 - obecna trasa wydłużona do Kleciny
3 - obecna trasa
4 - SĘPOLNO - ul. Mickiewicza - ul. Różyckiego - Oś Grunwaldzka - most Grunwaldzki - pl. Dominikański - ul. Kazimierza Wlk. - ul. Krupnicza - pl. Legionów - ul. Grabiszyńska - OPORÓW
6 - obecna trasa
7 - MARINO - ul. Żmigrodzka - ul. Trzebicka - Dworzec Nadodrze - ul. Chrobrego - ul. Szewska / Nowy Świat - ul. Świdnicka - ul. Powstańców Śląskich - al. Hallera - FAT (dalej jako linia 11)
8 - SĘPOLNO - ul. Mickiewicza - ul. Różyckiego - ul. Sienkiewicza - pl. Bema - ul. Św. Jadwigi - pl. Dominikański - ul. Skargi - ul. Kołłątaja - Dworzec Główny - ul. Gliniana - ul. Hubska - ul. Armii Krajowej - TARNOGAJ
9 - PARK POŁUDNIOWY - ul. Ślężna - Dworzec Główny - ul. Kołłątaja - ul. Teatralna - Widok - ul. Kazimierza Wlk. - ul. Nowy Świat - ul. Pomorska - ul. Reymonta - ul. Osobowicka - OSOBOWICE
10 - obecna trasa
11 - KROMERA - ul. Jedności Narodowej - pl. Bema - ul. Św. Jadwigi - pl. Dominikański - ul. Skargi - ul. Kołłątaja - Dworzec Główny - Arkady - pl. Legionów - ul. Grabiszyńska - FAT (dalej jako linia 7)
12 - obecne 22 skrócone do Pilczyc
13 - KSIĘŻE MAŁE - ul. Krakowska - ul. Traugutta - pl. Dominikański - ul. Kazimierza Wlk. - pl. JP2 - ul. Legnicka - ul. Robotnicza - WROCŁAWSKI PARK PRZEMYSŁOWY
23 - PILCZYCE - ul. Lotnicza - ul. Legnicka - pl. JP2 - ul. Kazimierza Wlk. - pl. Dominikański - ul. Św. Jadwigi - pl. Bema - ul. Jedności Narodowej - ul. Słowiańska - Dworzec Nadodrze - ul. Trzebnicka - UL. ZAWALNA


Numeracja linii. W miarę możliwości starałem się zachować numerację obecną. Pary linii (w zasadzie istnieje jedna: 3+13) numerowane są właśnie na zasadzie ”3+13”. Linia 23 jest szczytową, stąd dwójka na początku. Piątki nie obsadziłem celowo.
Warto wspomnieć dwa słowa o liniach kreskowych na schemacie oraz relacjach linii umieszczonych w nawiasach. Linia ciągła oraz końcówki w nawiasach to przebieg ”pierwotny”. Linia kreskowa i końcówki bez nawiasów to przebieg planowany po otwarciu linii T+ (linia 12) z Gaju na Kozanów. Wówczas - dla zniwelowania podaży do Pilczyc - linia 3 pojedzie w pełnej relacji z częstotliwością 6 minut, natomiast linia 13 - z racji wystarczającej już (po wzmocnieniu trójki) podaży na Księżu Małym - pojedzie tylko do skrzyżowania ul. Traugutta x ul. Na Niskich Łąkach, skąd przez ul. Kościuszki i Pułaskiego wróci do WPP.

Częstotliwości i obsługa trakcyjna (dzień roboczy; wariant bez T+).

0P, 0L, 1, 2, 4, 7, 8, 10, 11, 12 - 2x105N co 6 minut, linie kursują przez cały dzień
3+13 - 2x105N, każda linia co 12 minut (para linii ma wspólną częstotliwość 6 minut), linie kursują przez cały dzień
9 - 1x105N co 6 minut, linia kursuje przez cały dzień
23 - 2x105N co 12 minut, linia szczytowa

Częstotliwości i obsługa trakcyjna (dzień roboczy; wariant z T+).

0P, 0L, 1, 2, 3, 4, 7, 8, 10, 11, 12 - 2x105N co 6 minut, linie kursują przez cały dzień
9 - 1x105N co 6 minut, linia kursuje przez cały dzień
13 - 2x105N co 12 minut,
23 - 2x105N co 12 minut, linia szczytowa

Priorytety.

1. Przebudowa wschodniego wlotu na węzeł Arkady celem zwiększenia przepustowości.
2. Usprawienie przesiadek na pl. Dominikańskim, przy Arkadach i na pl. Legionów (tam jest to paląca sprawa; gdzie indziej oczywiście też by sie przydało co nieco pozmieniać).
3. Budowa peronów przystankowych za pl. Legionów (kierunek Arkady oraz FAT) celem zebrania odjazdów w danym kierunku na jeden przystanek.
4. Przebudowa węzła Ruska-Rynek od ul. Krupniczej do ul. Św. Mikołaja, zasadniczo celem zwiększenia przepustowości oraz ułatwienia przesiadek (w tej kwestii - odnosząc się do stanu obecnego - stworzenie przejścia dla pieszych z południowych peronów tramwajowych na perony północne, co umożliwi sprawna przesiadkę w relacji ul. Legnicka <=> Nadodrze). Osobiście pokusiłbym się o całkowitą przebudowę okolicy. Z uwagi na ogromne obłożenie liniami tramwajowymi (55 poc/h w kierunku północnym i zachodnim oraz 70 poc/h w kierunku wschodnim i południowym) przydałby się tutaj - wzorem dworca głownego w Brnie - czterotor rozdzielający linie w kierunku Nowego Światu, ul. Legnickiej, pl. Dominikańskiego oraz ul. Krupniczej. W idealnym wariancie możnaby tu (oczywiście na wspólne perony) dołączyć linie autobusowe z Kozanowa i Popowic, które kończyłyby tutaj bieg i następnie zawracały na nowej pętli gdzieś w rejonie placu Wolności. Marzenia...

Konieczne inwestycje infrastrukturalne.

Wersja minimum:
1. Przebudowa węzła Ruska-Rynek od ul. Krupniczej do ul. Św. Mikołaja, zasadniczo celem zwiększenia przepustowości (patrz wyżej).
2. Przebudowa wschodniego wlotu na węzeł Arkady celem zwiększenia przepustowości.
3. Budowa przystanków ”Żmigrodzka x Bałtycka” w obu kierunkach na południowym wlocie skrzyżowania celem zwiększenia atrakcyjności komunikacji tramwajowej dla mieszkańców osiedla Polanka.
4. Budowa przystanków końcowych dla linii 0L i 0P o długości 4x105N. Proponowana lokalizacja: ul. Piłsudskiego na wysokości głównego wyjścia z dworca kolejowego (do dyskusji).

Wersja rozszerzona:
4. Przebudowa skrzyżowania ul. Traugutta x Krakowska x Na Niskich Łąkach x Kościuszki, budowa łuków ul. Traugutta <=> ul. Kościuszki, budowa przystanku końcowego dla linii 13.
5. Budowa łuków ul. Pułaskiego (płn) <=> ul. Kościuszki (wsch).

Uwagi i luźne przemyślenia.

Istnieje problem linii okólnej, która obecnie jest średnio wykorzystana. Postanowiłem ją jednak zachować, bo... tak po prostu pasowało. Ciężko jest zastąpić zerówki liniami nieokólnymi na poszczególnych odcinkach jej trasy, biorąc pod uwagę, w jakich relacjach obecnie podróżuje się (bądź podróżowało się linią 70 - bez postojów na Nadodrzu) tymi tramwajami, czyli: Jedności/Słowiańska - pl. Legionów (bo szybciej niż 11 telepiącą się przez Dworzec Gł.), pl. Legionów - Dworzec (tutaj 0 jako jedna z wielu linii na tym odcinku), Dworzec Gł. - pl. Grunwaldzki (z przymusu), pl. Grunwaldzki - Nadodrze, Dworzec Gł. - ul. Nowowiejska. Dzięki jednak likwidacji linii równoległych (obecna nadpodaż na odcinku pl. Legionów - pl. Staszica, zwłaszcza przy notorycznej stadnej jeździe) oraz zwiększeniu częstotliwości (rekompensata za 1 na ul. Nowowiejskiej, 16 na ul. Pułaskiego oraz 14/15/24 na wspomnianym wcześniej odcinku), zerówka zyska. Jest jeszcze kwestia postoju tejże linii. Nie wiem, czy jazda tramwaju w kółko i zmiany motorniczych to taki świetny pomysł, bo postój często służy nie tyle odpoczynkowi motorniczego co niwelacji opóźnienia. Z drugiej strony przy 6-minutowej częstotliwości ewentualne opóźnienia - jednakowe dla kolejnych brygad - mogłyby nie być aż tak zauważalne, ale jeśli w takiej sytuacji wyrzucimy rozkład jazdy do kosza, pozostaje problem orgaanizacji pracy motorniczych na tej linii oraz ewentualny problem rozliczeń za wykonane kursy. Wracając jednak do meritum, postój w punkcie, gdzie można przesiąść się na inny tramwaj (np. pl. Staszica dla linii 0L), nie jest aż tak dokuczliwy. Dlatego też proponuję postój dla nowego 0L na pl. Legionów (i dreptamy do 12 na ul. Sądową) lub przy Dworcu Głównym (na nowym przystanku, który należałoby zlokalizować za skrzyżowaniem z ul. Kołłątaja), gdyż tutaj zawsze występuje duża wymiana pasażerów. Dla 0P wypadałby tutaj Dworzec Główny. Obie te końcówki dla obu zer sprawiają niestety pewne trudności z przesiadką do pojazdów innych linii celem kontynuowania jazdy (temat do dyskusji)...

Proponowana kocówka linii 13 przy ul. Na Niskich Łąkach wynika z prostego faktu, że zdecydowana większość pasażerów obecnych linii 3 i 5 ”wysypuje się” na ul. Traugutta. Po co zatem jeździć aż na Księże?

Ten sam problem dotyczy ulic Żmigrodzkiej i Bałtyckiej oraz pętli Marino. Proponowana lokalizacja nowego przystanku na ul. Żmigrodzkiej powinna poprawić sytuację na trasie do centrum przez Most Trzebnicki (linia 7). Trasę przez Most Osobowicki potraktowałem trochę po macoszemu. Chociaż z drugiej strony jeśli pasażerowi bliżej do wschodniej trasy - skorzysta z 7, jeśli zaś do zachodniej - wsiądzie na przystanku Bałtycka x Obornicka w 1 (lub podejdzie do Bałtycka x Żmigrodzka x Kamieńskiego z racji braku uciążliwego przejścia dla pieszych przez jezdnię w drodze na przystanek i wsiądzie w tramwaj dowolnej linii). Obie trasy oferują jednakową częstotliwość kursowania tramwajów. Proponuję przedłużenie 1 do Dworca Nadodrze (bez postoju tamże; postój wyrównawczy nastąpi na ul. Bałtyckiej przy Żmigrodzkiej na obecnych przystankach tymczasowych) w ramach rekompensaty obecnej jedynki w relacji Karłowice - plac Grunwaldzki. Kwestią badań jest jednak stwierdzenie, czy we wspomnianej relacji nie występują zbyt duże potoki pasażerskie - wówczas będę postulował w newralgicznych porach (zwłaszcza dowóz na RRR na 7:30 i 9:00) wydłużenie 1 do zajezdni Dąbie. Trzeci pomysł na północną końcówke linii 1 to zawracanie co drugiego kursu Staszica -> Reymonta -> Bałtycka -> Trzebnicka -> Nadodrze -> Staszica, a co drugiego w przeciwnym kierunku (do dyskusji).

FAT i linie 7 oraz 11. Pomysł podpatrzony w Dreźnie na parze linii 10 i 12. Korzyści: przejrzystość trasy (11 zawsze dowozi i wywozi z ul. Grabiszyńskiej, 7 zaś - z Powstańców Śl.; nie ma relacji jednokierunkowych w postaci dowozu na Grabiszyńską linią 11, ale powrotu już siódemką). Problem: przenoszenie ewentualnych opóźnień (mimo zastosowania krótkiego postoju wyrównawczego - jak obecnie w przypadku 14/24) z linii 7 na 11 oraz na odwrót. Czy to jednak problem? Obecnie gdy 24 utknie w korku przed FATem, przeniesie swe spóźnienie na trasę przez ul. Powstańców Śl. Jedyna różnica jest taka, że wystąpi ono w ramach tego samego numerka linii (ale de facto różnych tras). Wymóg: wyraźna informacja na FAT, że ”tramwaj będzie kontynuował jazdę jako linia 7/11”, a także odpowiednio długie postoje na pętlach Marino i Kromera.

Być może linię 23 będzie należało uruchomić całodziennie, zwłaszcza w przypadku skierowania 12+ na Kozanów i/lub budowy sprawnie działającego parkingu P+R przy Marino (dokąd 23 będzie należało wydłużyć).

Z racji nadpodaży na ul. Powstańców Śl. w godzinach wieczornych proponuję skrócenie od godz. 20 linii 1 do relacji BAŁTYCKA x ŻMIGRODZKA (bądź Dworzec Nadodrze przez Bałtycka x Żmigrodzka) - Ruska/Rynek -> ul. Kazimierza Wlk. -> Widok -> PL. TEATRALNY (postój) -> Podwale -> ul. Krupnicza -> Ruska/Rynek - BAŁTYCKA x ŻMIGRODZKA. Skrócone kursy w miarę możliwości powinny byc skomunikowane z linią 7 na przyst. Ruska/Rynek (w kier. Powstańców Śl.) i pl. Teatralny (z kier. Powstańców Śl.). Możliwa obsługa taborem 1x105N.

<<< jeśli potrzebujesz menu górnego | << główna | < 2toj